Fellows

FELLOW NOMINATIONS

These links provide more information about the steps to become a Fellow and how you can participate in the Fellow election process.

The member grade of Fellow is conferred in recognition of unusual and outstanding professional distinction. It is awarded at the initiative of the IEEE Board of Directors following a rigorous nomination and evaluation process. Individuals receiving this distinction have demonstrated extraordinary contributions to one or more fields of electrical engineering, or related sciences. The total number of Fellows selected in any one year does not exceed one tenth of one percent of the total voting Institute membership. MTT-S members evaluated by our Society and elevated to the grade of Fellow, effective 1 January 2018, are shown below.

If you have any questions or comments about the MTT-S or IEEE Awards and recognition process, please contact the MTT-S Awards Chair.

CLASS OF 2020 IEEE FELLOWS

Evaluating
Society/ Council
Active
Societies
Last Name First Name Citation
MTT MTT
Chappell
William
for leadership in the development of reconfigurable radio frequency and microwave systems
MTT MTT AP EMB
Chiao
Jung-chih
for contributions to wireless and battery-less medical implants
MTT MTT ED
Crowe
Thomas
for leadership in the development of terahertz devices and instrumentation
MTT MTT
Godshalk
Edward
for development of microwave on-wafer probing and measurement techniques
MTT MTT ED
Inoue
Akira
for development of inverse class-F power amplifiers for mobile phones
MTT MTT
Park
Chul Soon
for development of low power millimeter-wave circuits and packages
MTT MTT SSC
Pfeiffer
Ullrich
for development of silicon-based millimeter-wave and terahertz circuits and systems
MTT MTT SSC ED
Rieh
Jae-sung
for contributions to silicon-germanium integrated circuits for wireless communications
MTT MTT TEM
Schindler
Manfred
for development in microwave switch technology for radar and wireless communication systems
AP AP MTT
Pros
Jaume Anguera
for contributions to small multiband antennas for wireless telecommunication devices
AP AP MTT PHO NPS
Capolino
Filippo
for contributions to development of electromagnetic phenomena in metamaterials and periodic structures
AP AP MTT GRS
Chen
Xudong
for contributions to optimization methods for electromagnetic inverse scattering
AP AP MTT
Juan
Nuria Llombart
for contributions to millimeter and submillimeter wave quasi- optical antennas
AP AP MTT
Yang
Shiwei
for development of time-modulated antenna arrays
ED ED MTT AP NPS
Machavaram
Kartikeyan
for contributions to high-power millimeter wave and terahertz sources
PHO IM COM MTT PHO ED
Lin
Gong-ru
for contributions to ultrafast fiber lasers and highspeed laser diodes for optical communications
PHO PHO MTT COM
Prather
Dennis
for contributions to diffractive optical systems

CLASS OF 2019 IEEE FELLOWS

Evaluating
Society/ Council
Active
Societies
Last Name First Name Citation
MTT MTT AP
Blondy
Pierre
for contributions to radio frequency micro electromechanical systems
MTT MTT AP OE GRS
Campbell
Richard
for contributions to millimeter and terahertz wafer-probe technology
MTT MTT AP ED SSC
Jain
Nitin
for leadership in the development of physics-based models for mm-wave System-on-Chip Ics
MTT MTT AP ED PHO
Jarrahi
Mona
for contributions to terahertz technology and microwave photonics
MTT MTT ED
Micovic
Miroslav
for contributions to gallium nitride electronics
MTT MTT AP
Wang
Yuanxun
for contributions to time-varying and nonlinear electromagnetic devices and systems
AP AP MTT
Chu
Qing-xin
for contributions to compact wideband antennas
AP AP MTT
Filipovic
Dejan
for contributions to frequency-independent and wideband antennas
AP AP MTT
Fumeaux
Christophe
for contributions to resonant dielectric-loaded antennas
AP AP MTT
Yang
Fan
for contributions to surface electromagnetics for antennas
COM MTT
Choudhury
Romit Roy
for contributions to wireless network protocols and indoor localization
ED MTT PHO ED
Ito
Hiroshi
for contributions to high-speed photodiodes for millimeter and terahertz wave generation
EMC AP MTT EMC
Jiang
Lijun
for contributions to broadband computational electromagnetic methods
IM MTT NPS IM EMC
Caspers
Friedhelm
for contributions to charged particle accelerators
PHO MTT
Wong
Chee Wei
for contributions to silicon nanophotonics
SSC CAS MTT SSC
Hashemi
Hossein
for development of radio-frequency and optical phased-array integrated circuits

CLASS OF 2018 IEEE FELLOWS

Evaluating
Society/ Council
Active
Societies
Last Name First Name Citation
AP AP MTT Guo Yongxin for contributions to wideband printed antennas
AP EMB AP MTT Nikita Konstantina for contributions to bioelectromagnetics and implantable antennas for medical applications
AP AP MTT EMC Reddy C. J. for leadership in simulation methods for antenna placement and co-site analysis
AP AP MTT Sauleau Ronan for contributions to lens and millimeter wave antennas
AP AP MTT Weile Daniel for contributions to computational electromagnetics
AP AP MTT Xin Hao for contributions to electromagnetic metamaterials and 3D printing of metamaterial structures
ED MTT ED  Kazior Thomas for leadership in microwave and millimeter wave compound semiconductor technology and heterogeneous integration with silicon
EMB EMB MTT Meaney Paul for contributions to microwave tomography and its translation to clinical use
EMC MTT AP EMC Bunting Charles for educational contributions to electromagnetic compatibility and reverberation chambers
EMC EP,CAS, MTT, EMC Grivet-talocia Stefano for contributions to passive macromodeling for signal and power integrity
MTT SSC MTT Bakkaloglu Bertan for contributions to radio frequency circuits
MTT MTT Barker Scott for contributions to millimeter-wave and terahertz micromachining
MTT AP MTT Boria Vicente for contributions to high-power microwave filters and multiplexers
MTT AP MTT Bozzi Maurizio for contributions to substrate integrated waveguides and integrated periodic structures
MTT MTT Chen Yi-jan Emery for contributions to monolithic RF CMOS power amplifiers and transceiver frontends
MTT MTT PHO EMB PE ED Ma Zhenqiang for contributions to flexible and biodegradable microwave electronics
MTT CAS MTT SSC VT COM AES McCune Earl for leadership in polar modulation  circuits and signals
MTT MTT Roselli Luca for contributions to sustainable radio-frequency modules for wireless sensor networks
MTT MTT IM ED  Weikle Robert for contributions to millimeter-wave and submillimeter-wave electronics and instrumentation for terahertz frequencies
MTT AP MTT  Weller Thomas for contributions to modeling and design of passive microwave circuits and components
MTT AP MTT Zwick Thomas for contributions to millimeter wave transceivers

CLASS OF 2017 IEEE FELLOWS

Evaluating Society Active in these Societies Last Name First Name Citation